Osmak Rulo Makina San. ve Tic. Ltd. Sti. Osmaniye Makine Sanayi Endüstrisi

0328 826 18 88

| | | | | |

Menu

Bantlı konveyörlerde otomasyona geçiş

Konveyör bant rulosu ve ekipmanlar konusunda imalat yapan ve sektörde kendisini ilk firma içinde konumlandıran Osmak, üretimde tam otomasyonlu sisteme geçme planı içinde olduklarını belirtiler. Firma ile ilgili merak ettiklerimizi Osmak Yönetim Kurulu Başkanı İsmihan Kobaner'e sorduk. İsmihan Kobaner, özellikle yatırım odaklı çalıştıklarının altını çiziyor

Osmak Yönetim Kurulu Başkanı İsmihan Kobaner

2006 yılında Osmaniye'de kurdukları üretim tesisi ile faaliyetlerine başladıklarını söyleyen Osmak Rulo Makine Yönetim Kurulu Başkanı İsmihan Kobaner; konveyör bant rulosu ve ekipmanları konusunda uzman bir kuruluş olduklarını yurt içi ve yurt dışı pazarlarında firma olarak yerlerini aldıklarını belirttiyor. İsmihan Kobaner; çimento fabrikaları, maden ocakları, cevher hazırlama tesisleri, dökümhaneler ve kum hazırlama tesisleri, termik santralleri, liman yükleme ve boşaltma alanları, demir-çelik ve cam sanayisi, büyük inşaat şantiyeleri, hafriyat ve beton hazırlama tesisleri, kağıt ve şeker fabrikaları, tahıl siloları, taş kırma ve eleme tesisleri ve madencilik sektörleri için yıllardır yığın taşıma, aktarma ve boşaltma sistemleri yaptıklarını sözlerine ekliyor. Bu sistemler içerisinde konveyör, rulo ve tamburları ve bant ekipmanlarını ürettiklerini ifade eden Kobaner, üretim alanlarının Osmaniye merkezde Çukurova'nın en büyük konveyör sistemlerini üreten tesisi olarak yer aldığını vurguluyor.

“Sektörün ilk 5 firmasından biriyiz”

Yurt içi faaliyetlerinin yanı sıra yurt dışına yönelik de çalışmalar yaprıklarına değinen Kobaner; Almanya, Kazakistan, Tunus, Libya, Ürdün, Irak ,cezair,gibi ülkelerle de çalıştıklarını dile getiriyor. Bu ülkelere daha çok konveyör aksamları, rulo ve tambur, şase grupları ve bant ekipmanlarını verdiklerinin altını çizen Kobaner, çimento fabrikalarının ana müşterileri arasında yer aldığını kaydediyor. Osmak'ın sektöründe Türkiye'deki ilk 5 firmadan birisi olduğuna dikkat çeken Kobaner, Osmak'ın Türkiye'deki pazar payının içinde yer aldığını belirtiyor. Bu pazar payını yurt dışında da genişletmeyi planladıklarını açıklayan Kobaner, bununla ilgili çalışmalar yaptıklarını söylüyor. Batıdan doğuya kadar her noktaya konveyör ve ekipmanlarını sattıklarını dile getiren Kobaner, “Taşıma sistemleri ve yığın aktarma sistemleri o kadar geniş bir portföyü sahip ki, uçsuz bucaksız. Müşterilerimiz Türkiye'nin genelinde yer alıyor. Çalışmalarımızda bölge ayırt etmiyoruz, her yere hizmet veriyoruz. Ürettiğimiz malzeme Türkiye'nin her yerinde kullanılıyor” diyor.

 

Güçlü iletişim ağı

Satış sonrası hizmetlerin de çok önemli olduğuna değinen Kobaner, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Bizim için sattı ve bitti diye bir şey söz konusu olmaz. Bizim ürünlerimiz genelde çok servis istemiyor. Sadece diyalog gerektiriyor. Komple konveyör ve şase grubunu yaptığımız anda servis ihtiyacı oluyor. Bütün konveyör, rulo ve tambur imalatçıları kendilerine özel bir servis ağı tutmuyor. Şartmamede özellikle servis istendiği takdirde, biz her zaman kullanıcının yanındayız. Onun için de ayrıca bir servis birimiz her zaman bulunuyor. Servisle ilgili şu ana kadar müşterilerimizle hiçbir sıkıntı yaşamadık. Çünkü gereken hizmeti aralıksız bir şekilde veriyoruz. Müşterilerimizle sürekli iletişim halinde olduğumuz için ürünlerimizi takip ediyoruz. Ürünle ilgili herhangi bir sorun olduğunda da müşterimiz bizi anında bilgilendiriyor.” Ürünlerinin ve verdikleri hizmetin her zaman arkasında olduklarını sözlerine ekleyen Kobaner, markalaşmış bir firma oldukları ve büyük firmalarla çalıştıklarını belirtiyor. 2015 yılında yüzde 50 oranında büyüme gerçekleştirdiklerinin altını çizen Kobaner, yatırım odaklı çalıştıklarını ve üretimde tam otomasyonlu sisteme geçme planları olduğuna dikkat çekiyor.

“Merdiven altı üretim sıkıntı yaratıyor”

Sektör sorunlarına da değinen Kobaner, küçük bir torna tezgahı alıp merdiven altı üretim yapan çok sayıda rulo imalatçısının olduğunu ve bu konuda çok sıkıntılı olduklarını söylüyor. Kobaner, bu konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Yaptığınız ürünün kalitesini bazı tüketiciler bilmediği için 'nasılsa rulo, önemli bir aksam değil' deyip en ucuz nereden buluyorsa alıyor. Neden bizi tercih etmediniz? Dediğinizde ise, 'Siz çok pahalı ürün satıyorsunuz' deniliyor. Neye göre pahalı? Tüketici bunu karşılaştırmak istemiyor. Bilinçli olan tüketici neden pahalı olduğunu ve kalitesini bildiği için sorun olmuyor. Kuramsal bir firma ve bütün kalite belgelerine sahip olduğumuzu biliyor. Merdiven altı üretim yapan firma hem ucuz yapıyor hem de ne tür malzeme kullandığı belli olmuyor. Sızdırmazlığı, rulmanı, boru et kalınlığı nedir belli değil. Alıcı bunlara rağmen bu firmayı tercih ediyor. Ama verim alamıyor ve 2 ay sonra ürün hemen aşınıyor. Bir kez alın, bir yıl kullanın. 2 yıl garanti veriyoruz. Merdiven altı üreticiler bizi zora sokuyor.”

 

 

 

Kaynak : http://www.madenveocak.com.tr/icerik/11236/bantli-konveyorlerde-otomasyona-gecisBantlı konveyörlerde otomasyona geçiş